pl us
SIgMPX main
Ogólny wygląd MPX może wydawać się znajomy, to dlatego, że został zaprojektowany w podobny sposób, jak AR-15 czyli
jak najbardziej popularna platforma broni palnej na świecie. Każda formacja wojskowa, bezpieczeństwa, ochrony lub egzekwowania prawa we współczesnym świecie wykorzystuje kilka różnych rodzajów platformy AR-15/M-16, a obsługa MPX jest w rzeczywistości z nią identyczna.

Nie ma wątpliwości, że MP5 produkowany przez Heckler&Koch był najlepiej sprzedającym się pistoletem typu SMG (submachine gun) w historii. Pistolet ten ma charakter ikonowy, używany jest przez wojsko i organy ścigania na całym świecie. Podczas gdy wygląd MP5 jest ponadczasową klasą samą w sobie to pięćdziesiąt lat od powstania projektu faktycznie mechanika pistoletu wykazuje już swój wiek. Stary MP5 i akcesoria do niego stają się coraz bardziej kosztowne. Natomiast SIG SAUER opracował system wymiany broni, aby uzyskać nie tylko lepszą ergonomię ale by był łatwiejszy w obsłudze i konserwacji. W erze karabinów typu AR-15, każdy operator chciałby posiadać sprzęt jak najbardziej zbliżony do siebie pod względem operacyjności, jak i sposobu z niego korzystania. Ich rozwiązanie jest niesamowite i to jest właśnie MPX.

Chwyt odciągania zamka i dwustronny bezpiecznik oraz zrzucanie magazynków czyli cała obsługa jest identyczna jak w AR-15. Wizja projektu była jedna jeśli potrafisz obsługiwać AR-15, identyczną obsługę znajdziesz w MPX. Zamiast przeprojektować nowy spust, MPX ma standardowy pakiet spustowy typu AR-15. Niezależnie od tego, jaki jest twój ulubiony karabin bojowy możesz bez problemu dopasować identyczny spust do MPX?a. Ale Sig Sauer ostrzega, że ??utracisz gwarancję jeśli zamontujesz spust od AR-15. W tej chwili jedyną firmą, która planuje produkcję nowych spustów dla MPX jest Geissele.

Przedni chwyt karabinu to szyna Key-Mod o pełnej długości z szyną Picatinny na górze, która jest idealna do montażu optyki i innych akcesoriów. Karabin typu AR-15 posiada system przeładowania znajdujący się w kolbie, MPX używa systemu, który jest zamontowany całkowicie w górnej części zamka. Zamek jest połączony do zestawu sprężyn połączonych prowadnicami. Ten system umożliwia normalną pracę pistoletu nawet wtedy, gdy ma złożoną lub nawet zdjętą kolbę. Zmieniono również górny receiver. Nie tylko został zaprojektowany z myślą o wzmocnieniu nowego systemu przeładowania, ale dodatkowo jego każda część została wzmocniona, aby przetrwać obciążenia mechaniczne podczas seryjnego strzelania w wersji Full-Auto.

Zamiast bezpośredniego, gazowego systemu przeładowania takiego jak historyczny AR-15 lub system blowback, taki jak MP5 i CZ Scorpion Evo, MPX używa krótkiego tłokowego układu przeładowania, który jest przymocowany bezpośrednio do lufy. Ten system tłokowy utrzymuje gazy z procesu spalania z dala od komory nabojowej, co sprawia, że ??zamek i komora są znacznie czystsze niż w innych metodach. Cały ten mechanizm tworzy ??pistolet, który jest super sprawny, jest również całkowicie niezależny od tarcia i smarowania zamka. Wysokie temperatury pochodzące ze spalania nie wracają do komory zamkowej, zatem nie podnosi się zbytnio temperatura samej broni i jej elementów. 

Lufy MPX są przeznaczone do łatwego demontażu i wymiany. Wystarczy zdemontować osłonę czyli chwyt przedni, a następnie odkręcić dwie małe śruby i lufa od razu się wysunie. Dostępne są trzy długości lufy: 4,5 cala, 8 cali i 16 cali. Ostatnią rzeczą dotyczącą lufy jest gwint na jej końcu. Zamiast zwykłego gwintu występującego na końcach luf karabinów typu AR-15, SIG SAUER postanowił wykorzystać gwint lewostronny w rozmiarze 13,5×1. Oznacza to, że standardowe tłumiki podrzutu oraz flash-hider?y nie pasują, zatem musimy czekać na dedykowane akcesoria do tej broni. 

Wracając do zewnętrznych elementów sterujących tym pistoletem, wszystko jest w pełni dwustronne. Zrzut zamka znajduje się po dwóch stronach konstrukcji upper receivera, a także selektor/bezpiecznik również jest dwustronny. Tył MPX posiada szynę Picatinny, która pozwala na zamontowanie zasadniczo tego, co tylko chcesz. Wersja pistoletowa jest bez kolby lub z krótką kolbą w wersji naramiennej.

Magazynki zostały zaprojektowane przez firmę Lancer. Wyglądają świetnie i najważniejsze, działają świetnie. SIG SAUER nie jest firmą projektującą magazynki, więc wykorzystali najlepsze w branży, a wynik jest nie tylko funkcjonalny, ale piękny. W wersji standardowej otrzymasz magazynek o pojemności 30 sztuk amunicji 9mm, który jest zbyt długi, aby można było nosić w ukryciu. Lepiej zaopatrzyć się w dwa 20 nabojowe, ponieważ są wystarczająco małe, aby łatwiej je przechowywać. Demontaż pistoletu jest bardzo prosty, wystarczy wyciągnąć kilka pinów i wszystko szybko rozkładamy, łącznie z osłonami. Cały sprzęt jest bardzo łatwy do obsługi, rozkładania i czyszczenia.

MPX wygląda niesamowicie i jest bardzo dobrze zaprojektowany, nie mieliśmy żadnego zacięcia podczas testów wystrzeliwując 3000 sztuk amunicji. Nawet przy standardowym spuście celność jest rewelacyjna. Testowaliśmy go na dystansie 15 metrów, a dla 8-calowej lufy uzyskanie celności Sub-Moa nie jest żadnym problemem. Nawet przy standardowym spuście wprowadzenie 5 strzałów w jeden punkt jest do osiągnięcia bez większego problemu.

Ten pistolet wygląda świetnie, strzela świetnie i w odczuciu operatora jest po prostu świetny. Spełnia wszystkie oczekiwania, jakie mieliśmy do tego typu broni. Jest to doskonały pistolet obronny. Karabin o pełnej długości jest zdecydowanie słabszym wyborem dla broni palnej w domu gdyż długość lufy 16 cali lub więcej sprawia, że ??jest to narzędzie niewygodne i ciężkie w manewrach w małych pomieszczeniach. Kompaktowy kształt obudowy MPX eliminuje prawie wszystkie te obawy, a dodatkowo mały ??ciężar powoduje, że jest łatwiejszy w obsłudze. MPX to absolutna przyjemność do strzelania. Jest to idealne narzędzie dla tych, którzy po prostu lubią dużo strzelać ponieważ nabój kalibru 9mm jest bardzo dobrym wyborem. Ceny amunicji 9mm są około 2,5 razy niższe niż 5.56 NATO.

W tym samym rynku pojawia się dwóch konkurentów i chciałbym stawić czoła każdemu indywidualnie. Oczywistą konkurencją jest pistolet MP5 H&K i porównując go z MPX, pistolet jest zdecydowanie nieaktualny - spawany z blachy, staromodny styl, brak punktów do mocowania akcesoriów i korzysta ze starych magazynków. Nowy CZ Skorpion działa prawie tak samo, jak MPX, ale zamiast aluminium i stali, Skorpion jest wykonany głównie z plastiku. Zamiast prawidłowego systemu gazowego lub tłokowego, Skorpion korzysta z ciężkiego rozwiązania typu Blowback. MPX jest wąski i bardzo ergonomiczny, natomiast Skorpion nie jest najbardziej komfortowym sprzętem do obsługi.

Porównanie MPX do konkurencji, to jak wybierać między 10-letnim BMW, a właśnie wyprodukowaną najnowszą jego wersją, możesz uzyskać podobne specyfikacje po niższej cenie, ale obsługa, dopasowanie i wykończenie na pewno będzie jakby z innej Galaktyki.

Specifikacja modelu: SIG SAUER MPX Pistol
Kaliber: 9mm
Mechanism spustowy: Semi-auto
Długość lufy: 4.5"-8" (11,43cm-20,32 cm)
Ciężar: 6.1 lbs (2,76 kg)
Długość: 26.37 Inches
Magazynki: 30, 20 i 10 nabojowe

baner