pl us
Keltec KSG main 1
Wygląd, projekt i odczucia operatora sprawiają, że Kel-Tec KSG jest bardzo unikalną bronią palną.

KSG to redefinicja bojowej samoobrony i jest głównie przeznaczona do zadań typu CQB oraz specjalnych misji taktycznych. Mały rozmiar sprawia, że jest to strzelba bardzo łatwa do przenoszenia oraz do manewrowania w ciasnych pomieszczeniach. Zatem jest to również potężna broń do wykorzystania do obrony miru domowego. Dlatego właśnie John Wick grany przez Keanu Reeves korzysta z tej strzelby w serii swoich super strzelecko-bojowych filmach.

Dzięki dwóm oddzielnym tubom magazynkowym i mechanizmowi, który szybko przełącza się między nimi, KSG staje się adaptowalną bronią do intensywnych i szybkich akcji. KSG jest wyposażony w górne i dolne szyny Picatinny, gotowe do przyjęcia różnych akcesoriów i w tym przyrządy optyczne, latarki, pionowe uchwyty lub inne akcesoria wybrane do danej misji.

KSG to strzelba pump-action, ale z nowoczesnym wzornictwem typu Bull-Pup. Oznacza to, że uchwyt pistoletowy i spust są umieszczone z przodu przed całym mechanizmem spustowym. Pod lufą o długości 18,5 cala (47cm) znajdują się bliźniacze, równoległe tuby magazynkowe zdolne pomieścić 12 sztuk, 3-calowych naboi śrutowych. Strzelba ta radzi sobie ze wszystkimi rodzajami amunicji przeznaczonej do strzelb gładkolufowych, jak slugs, buckshot, birdshot.

Całkowita długość KSG wynosi 26 cali (66 cm), a niezaładowana waży tylko 7 lb (3,17 kg), dla porównania standardowe strzelby z identyczną długością lufy mają całkowitą długość około 39 cali (99 cm). Główne elementy mechanizmów działania są wykonane ze stali o bardzo dużej wytrzymałości 4140, natomiast szkielet konstrukcji jest to polimer nylonowy wzmocniony włóknem szklanym. Tuby magazynkowe są ze sobą zespawane tworząc jedną mocną, nieruchomą konstrukcję, a ładowane są oddzielnie wykorzystując dźwignię przełączającą z jednej na drugą. Każda tuba może zostać załadowana innym rodzajem amunicji dając operatorowi możliwość dowolnej kombinacji amunicji do sportu, polowania lub obrony. Poniżej kabłąka spustu jest dźwignia zwalniająca mechanizm przeładowania, jest to rozwiązanie bardzo ułatwiające szybką obsługę tej broni.

Na lufie znajduje się zintegrowana 12" (30,5 cm) szyna Picatinny do zamontowania stałych lub optycznych przyrządów celowniczych. Na dźwigni przeładowania dostępna jest szyna o długości 6" (15,24 cm), służąca do zamontowania pionowego uchwytu, urządzenia laserowego lub latarki. Cechy konstrukcyjne KSG sprawiają, że jest to strzelba bardzo łatwa do dostosowania dla każdego użytkownika oraz do najbardziej skomplikowanego zadania taktycznego.

Ładowanie bliźniaczych tub magazynkowych zasadniczo łatwiej jest wykonać od spodu, co oznacza, że ??strzelba musi zostać obrócona albo skierowana w dół. Początkowo wydaje się to niezręczne, ale praktyka czyni mistrza nawet w takich zadaniach. Natomiast bardzo dobra wiadomość jest taka, że raz w pełni załadowana 12 nabojami strzelba, wystarczy na dwukrotnie dłuższą chwilę niż w tradycyjnej strzelbie.

Operator tej strzelby musi mieć mocny uchwyt oraz powinien obsługiwać ją płynnie bez szarpnięć dla pełnej sprawności jej działania. Szarpana obsługa suwadła mechanizmu przeładowania może utrudniać mechanizmowi szybkie i sprawne działanie. Ta strzelba jednak wymaga od operatora doświadczenia i praktycznego ćwiczenia jej płynnej obsługi.

Operatorzy taktyczni muszą być gotowi na wszystko, łącznie z ochroną osobistą, jeśli zajdzie taka potrzeba. W tym celu Kel-Tec KSG jest doskonałym narzędziem. Szkolenie ze sportową amunicją w jednej tubie i ciężką bojową w drugiej nie stanowi żadnego problemu. Obsługa strzelby Kel-Tec KSG może zająć trochę czasu, aby w pełni wykorzystać jej możliwości, jednak warto ćwiczyć aby prędzej czy później uzyskać taki wspaniały uśmiech na twarzy, jaki możemy zobaczyć u Johna Wick trzymającego tą strzelbę w swoich rękach podczas kręcenia super efektownych scen walki.

baner