pl us
IMG 3502

Karabin maszynowy Thompson to amerykańska broń palna wynaleziona przez generała Johna T. Thompsona  w 1918 roku, która zasłynęła w czasach Prohibicji, będąc charakterystyczną bronią różnych zorganizowanych syndykatów przestępczych w Stanach Zjednoczonych. Zostało to docenione zarówno przez funkcjonariuszy organów ścigania, jak i przestępców. Karabin maszynowy Thompson był również nieformalnie znany jako Tommy Gun, Tom Song, Annihilator, Chicago Typewriter, Trench Broom, Chicago Submachine, Chicago Piano, Chicago Style, Chicago Organ Grinder, Drum Gun, The Chopper i po prostu The Thompson.

Thompson'em zafascynowali się żołnierze, przestępcy, policja, FBI i cywile ze względu na duży kaliber .45 ACP i dużą objętość w pełni automatycznego ognia. Odniósł znaczące znaczenie w popkulturze, szczególnie w prezentacji epoki prohibicji i II Wojnie Światowej i jest jedną z najbardziej znanych broni palnej w historii. Oryginalne w pełni automatyczne Thompsony nie są już dostępne, ale półautomatyczne wersje cywilne są nadal produkowane przez Auto-Ordnance. Zachowują one identyczny wygląd do oryginalnych w pełni automatycznych modeli.

Istnieje bardzo mało naprawdę kultowej broni palnej, którą zarówno laicy, jak i profesjonaliści mogą rozpoznać na pierwszy rzut oka, a Thompson jest zdecydowanie jedną z nich.

Generał John T. Thompson uznał, że przeciętny żołnierz potrzebuje broni, która byłaby na tyle kompaktowa, aby była łatwa w obsłudze podczas walki w odległości CQB, ale wystarczająco dokładna, aby trafić cele bardziej oddalone. Musiał mieć jak najmniejszy odrzut, ale wystrzelić wystarczająco dużo i szybko, aby powstrzymać wroga na krótkim dystansie.

Do amunicji Thompson wybrał nabój .45ACP. Armia amerykańska niedawno przyjęła pistolet John'a Browninga Model 1911, jako zamiennik swoich modeli typu Single Action, a ponieważ Thompson zaprojektował swoją broń do użycia na takich samych odległościach, jak M1911 miał być używany, miało to sens tylko, przy użyciu tej samej amunicji.

Tożsamość tego modelu, jako broni gangsterów została utrwalona w historii po masakrze w Walentynki w 1929 roku pod Chicago, gdzie została użyta do zestrzelenia siedmiu rywalizujących ze sobą gangsterów. To wydarzenie było punktem zwrotnym w polityce USA i doprowadziło do powstania National Firearms Act, która zapoczątkuje drogę kontroli broni w Stanach Zjednoczonych. Thompson zdobył już swoje miejsce w historii jako broń palna, która spowodowała uchwalenie pierwszego krajowego ustawodawstwa dotyczącego kontroli broni, ale historia Thompsona nie kończy się tylko na tym fakcie, a trwa nieprzerwanie nadal.

Specyfikacja:

Kaliber: .45 ACP
Lufa: 16,5"
Materiał: stal
Długość: 41 cali (104 cm)
Waga: 13 funtów (5,89 kg)
Magazynki: 20 nabojowy oraz 50 nabojowy bęben

baner