pl us
SigSauerMK25
Sig Sauer MK25 jest tak specjalną wersją modelu P226 dedykowaną wybitnym jednostkom specjalnym US Navy Seals

Sig Sauer P226 jest najbardziej popularnym pistoletem wśród służb wojskowych, policji i do cywilnej samoobrony, a MK25 jest jeszcze bardziej dopracowaną jednostką. Zatem mamy doczynienia z uczniem, który na starcie przerasta mistrza. MK25 to jednoczęściowa rama aluminiowa oraz zamek ze stali nierdzewnej i lufa ze stali węglowej.  Wszystko jest pokryte podwójną warstwą Nitron-finish w celu dokładnego zabezpieczenia przed korozją. Szyna do mocowania np. latarki jest w wersji MIL-STD-1913 czyli wersja bojowa różniąca się od cywilnej prostym, niezaokrąglonym kształtem. 

Naval Special Warfare Group preferuje DA/SA (double action/single action) rozwiązanie spustu by mieć możliwość noszenia broni załadowanej i gotowej do natychmiastowej reakcji dlatego tylko takie rozwiązanie wchodziło w rachubę podczas zbierania ofert. MK25 posiada mechanizm krótkiego resetu spustu w celu umożliwienia szybszych i dokładniejszych strzałów poprawiających ale jednocześnie wykorzystując krótszy ruch palca na spuście. Pistolet ma zamontowane przyrządy manipulacyjne dla strzelców praworęcznych ale przeprojektowane tak, aby ułatwić obsługę użytkownika leworęcznego. 

Ten model posiada kilka rzeczy, których standardowy P226 nie ma:

  • Chromowana lufa, co nam to daje: bardzo mocne zabezpieczenie antykorozyjne, wydłużona żywotność, łatwość w czyszczeniu
  • Fosforanowa pokrywa lufy, magazynków oraz wszystkich wewnętrznych części stalowych, co nam to daje: skuteczna powłoka antykorozyjna, odporna na działanie wysokich temperatur, zmniejszony współczynnik tarcia
  • SigLite Night sights - nocne przyrządy celownicze i bardzo ważne część tylna (szczerbinka) ma kształt ułatwiający przeładowanie jedną ręką wykorzystując pas lub kaburę.
  • Stalowy recoil-spring-guide-rod w porówaniu do platikowego w wersji standardowej
  • Trzy magazynki stalowe, 15-sto nabojowe w zestawie
  • Laserowo grawerowana kotwica oznaczająca jego przynależność do Navy Seals

Patrząc ogólnie jest to najbardziej praktyczny i trwały pistolet w porównaniu ze wszystkimi bojowymi modelami dostępnymi zarówno dla wojska, jak i rynku cywilnego. Na chwilę obecną nie ma firmy, która by mogła z nim konkurować w żadnym aspekcie poza jednym czyli ceny. Jednak, tak jak wcześniej wspominaliśmy czy jest sens porównywać Maybacha do czegoś tańszego?

Sig Sauer MK25 jest właśnie Maybachem wśród pistoletów bojowych, gotowym na każde wyzwanie Warriora zaczynając od czołgania się w błocie, poprzez zasypywanie gorącymi piaskami pustyni i kończąc na skokach spadochronowych bezpośrednio do najbardziej słonego Morza Martwego. Nikt i nic nie jest w stanie zatrzymać sprawności bojowej MK25 dlatego pod tym względem ten pistolet wchodzi na miejsce pierwsze, przez wiele lat utrzymywane przez jego standardowego poprzednika. Czyli reasumując nic się nie zmienia, najlepszy nie mając konkurencji sam sobie poprawił siebie oddalając się na kilka mil od konkurencji.

baner