pl us
PWS MK112 small shadow
Debata w sprawie, co jest lepsze AR-15 czy AK-47 systematycznie i od dawna nie ma końca. Zwolennicy projektu Eugene'a Stoner nie odpuszczają Michaiłowi Kałasznikow.
Jest wielu zwolenników każdego z tych projektów jednak musimy przyznać jedno AR-15 jest karabinem, który ekstremalnie ewoluuje i od projektu do dnia dzisiejszego stał się najbardziej nowoczesną produkcją. Natomiast AK-47 był przez lata produkcją ponad czasową, która zatrzymała się w rozwoju dziesiątki lat temu.

I właśnie te powyższe fakty wykorzystała firma Primary Weapons System czyli PWS. Rozwiązanie systemowe AK-47 czyli long stroke piston zostało przeprojektowane i zaadaptowane do karabinów firmy PWS. Takim prostym zabiegiem karabiny PWS stają się nowoczesną kopią projektu Kałasznikowa. Wszystko wydaje się być idealnym rozwiązaniem, jednak cena ich pomysłu przekracza ceny czołowych karabinów tłokowych typu short stroke piston więc ciężko w tym momencie określić czy projekt firmy PWS zakończy się sukcesem finansowym. 

Kilka lat temu PWS wprowadziło dodatkowo oryginalnie projektowane przez Eugene'a Stoner w karabinach typu AR15 rozwiązanie gazowe pod ciekawie brzmiącą nazwą Modern Musket zatem firma nie ogranicza się tylko do swojego rozwiązania nawiązującego do AK-47. Ale wracając do tematu i modelu MK 112. Jest to model z lufą długości 12,75", czyli długość żadko spotykana wśród konkurencji. System tłokowy w wersji long stroke piston nawiązujący do rozwiązania AK-47. Czym się różni system tłokowy typu short stroke od long stroke? Short stroke piston działa na zasadzie wymiany energii przez zderzenie niesprężyste dwóch ciał w tym przypadku tłoka gazowego i zamka ryglującego. Natomiast long stroke piston firmy PWS działa na zasadzie ruchu całego tłoka gazowego na stałe przymocowanego do zamka ryglującego. Film obrazowujący zasadę działania PWS MK1 in Slow Motion 

Rozwiązanie PWS składa się z dzielonego zestawu tłokowego by wykorzystać standardowy chwyt przeładowania. Nie jest to rozwiązanie idealne, ale chyba jedyne możliwe w przypadku tego systemu. Natomiast powoduje to większe nagrzewanie się górnej części chwytu gdyż zestaw tłokowy znajduje się w tubie, która nagrzewając się dość szybko przekazuje ciepło na szynę. Nagrzewanie jest dość mocno odczuwalne przy strzelaniu seriami oraz przy większej ilości amunicji, czyli powyżej 200 sztuk. 

Dużym plusem jest regulowany zawór tłokowy, który daje możliwość dopasowania rodzaju amunicji i zadań operatora do oczekiwanego efektu. Zatem zarówno operator cywilny, jak i bojowy znajdzie idealne ustawienie dla siebie. W zestawie z karabinem dostajemy specjalny kluczyk do regulacji, ale bez problemu przestawić zawór gazowy można przy pomocy amunicji. Kompensator zamontowany na lufie jest to słynny model PWS FSC556, czyli jeden z najlepszych kompensatorów, który montuje na swoich karabinach również firma FNH USA w swojej serii SCAR.

Kolejną wyróżniającą rzeczą jest buffer-tube, która w tym przypadku już nie jest zwykłą rurą tylko efektownie zaprojektowanym elementem. Jako jedna z niewielu firm PWS montuje na swoich karabinach bardzo długie szyny dochodzące do samego kompensatora, co zapewne ucieszy wielu strzelców sportowych. Dodatkowo chwyt przeładowania BCM Charging Handle jest strzałem w dziesiątkę, gdyż zazwyczaj jest to dodatkowy element do zakupu, a nie standard. Firma PWS chwali się zmniejszeniem ciężaru swojej broni jednak są to wartości mało odczuwalne podczas treningu. Zmniejszenie ciężaru nastąpiło w dużej mierze poprzez wykonanie konstrukcji z cieńszego profilu, co jest zauważalne gołym okiem porównując lower-receiver PWS z konkurencją.

Podsumowując karabiny firmy PWS w serii MK1 można spokojnie wrzucić w czołówkę projektów typu AR-15, a jednocześnie, jako jedynego producenta możemy go wrzucić w czołówkę projektów typu AK-47. Być może takie stwierdzenie wydaję się dziwnym określeniem, ale w obecnych czasach już mamy setki firm tuningowych prześcigających się w super efektownie wyglądających rozwiązaniach, a prawie nikt nie wpadł na pomysł by powiązać zwolenników AK-47 w pewien sposób z nowoczesnym rozwiązaniem typu AR-15. Tym zakresem zajęła się firma PWS, a efekt końcowy powinień zaspokoić każdego posiadacza AK-47 i większość posiadaczy AR-15.
Pin It
baner