pl us
SquibLoad Ekstremalne niebezpieczństwo Squib'a - Uszkodzony pistolet oraz zablokowany pocisk w lufie

Co to jest Squib i dlaczego musisz o tym wiedzieć? Konsekwencją tej ekstremalnie niebezpiecznej awarii może być uszkodzenie dłoni i utrata palców. Powodem tej sytuacji jest zawsze amunicja więc czy warto korzystać z niecertyfikowanej jej wersji...

Unikaj obrażeń osobistych i zniszczonej broni

Squib jest terminem używanym do opisania wystrzelenia naboju o zbyt małej energii kinetycznej, który powoduje, że pocisk nie ma wystarczającej mocy, aby wylecieć z gwintu lufy i utknął w jej wnętrzu. Najczęściej z powodu braku odpowiedniej naważki/ładunku prochu podczas produkcji amunicji lub jej degradacji pod wpływem wilgoci.

Ta forma awarii może być niezwykle niebezpieczna dla strzelca i otaczających go osób, a także może mieć katastrofalne skutki dla broni. Jeśli nie zostanie to zauważone, wystrzelenie kolejnego pocisku bez opróżnienia lufy prawie zawsze spowoduje uszkodzenie integralności konstrukcyjnej broni palnej, różne części zaczną latać z niebezpiecznymi prędkościami.

W większości przypadków Squib Load jest wynikiem nieprofesjonalnego elaborowania amunicji, ale może to być również spowodowane użyciem dobrej jakości amunicji, która została włożona do niewłaściwych warunków jej przechowywania.

Sam Squib Load nie jest wielkim problemem, pod warunkiem, że są spełnione dwa warunki tej sytuacji:

  • Nie wystrzelisz kolejnego pocisku, dopóki zblokowana kula nie zostanie usunięta
  • Nie jesteś w sytuacji taktycznej, w której używasz broni palnej do celów obronnych

Jak wykryć Squib Load

Wystrzelony squib load nie będzie wydawał normalnego dźwięku ani odrzutu, jakiego zwykle oczekujesz. Nastąpi wyciszony huk z krótkim efektem dźwiękowym, ponieważ pocisk nigdy nie opuszcza lufy i nie przełamie bariery dźwięku. Możesz zobaczyć chmurę dymu wychodzącą z lufy, która jednak nie będzie wyglądać standardowo.

Co robić, gdy dochodzi do Squib Load

Jeśli kiedykolwiek podejrzewasz, że wystąpiła sytuacja Squib Load:

  • Przestań strzelać
  • Trzymaj broń w bezpiecznym kierunku
  • Rozładuj i rozbierz broń
  • Sprawdź lufę czy znajduje się w niej pocisk

Gdy potwierdzisz, że pocisk utkwił w lufie, najlepiej znajdź kompetentnego rusznikarza do rozwiązania problemu. Nie patrz bezpośrednio w lufę przed rozebraniem broni. Jeśli to możliwe, zdemontuj broń i wyjmij lufę z zamka. Skieruj światło latarki przez lufę, aby zobaczyć, czy jakiś obiekt ją blokuje. W przypadku rewolweru, którego lufy nie można wyjąć, można zwolnić bęben i użyć światła latarki.

Możesz również na własne ryzyko, używając drewnianego wybijaka lub odpowiedniego mosiężnego pręta usunąć pocisk z lufy. Oczyść i nasmaruj broń przed ponownym oddaniem strzału po wyjęciu pocisku.

Rozpoznawanie Squib Load

Zmniejszony odrzut: Zmniejszony odrzut jest dobrym wskaźnikiem Squib’a. Jeśli odrzut jest zmniejszony lub w ogóle go nie ma, natychmiast zatrzymaj się i sprawdź broń!

Zmniejszona energia całej broni: Usłyszysz „Bang”, ale bardzo cichy w porównaniu z typowym pociskiem 9 mm lub brak „huku”, tylko dziwny dźwięk. Jeśli doświadczasz zmniejszonego lub nietypowego zachowania broni, natychmiast przerwij to, co robisz i sprawdź swoją broń!

Dziwny zapach lub dymiący pistolet: Dziwny zapach jest prawdopodobnie spowodowany niepełnym spaleniem prochu. Z pistoletu może też wydobywać się gęsty dym. Każdy z tych efektów powinien być dobrym wskaźnikiem, aby przerwać to, co robisz i sprawdzić swoją broń!

Nietypowe zachowanie broni palnej: w przypadku broni kurkowej - niepełne napięcie kurka lub zamek nie poruszył się na tyle, by nawet do połowy napiąć kurek.

Squib Load jest bardzo rzadkim zjawiskiem w nowoczesnej fabrycznie wykonanej amunicji ze względu na różne punkty kontrolne podczas produkcji, takie jak: kontrola wagi końcowej, skanowanie rentgenowskie lub kontrola ultradźwiękowa. Ze względu na jakość, certyfikację i punkty kontrolne amunicja fabryczna ma znacznie wyższą cenę niż wersja elaborowana.

Dlatego tak ważne jest korzystanie w samoobronie z najlepszej jakościowo amunicji, gdyż pewnego dnia, gdy operator walczący o życie doświadczy Squib’a i w ekstremalnym stresie strzeli ponownie będzie to miało katastrofalne skutki dla niego oraz jego broni.

Pamiętaj Squib to jeszcze nie tragedia natomiast tragedią jest wykonanie kolejnego strzału po takiej awarii.

Kiedy używasz niebezpiecznych narzędzi w niebezpiecznym zawodzie, pewnego dnia może Cię każdy sprzęt zawieść bez własnej winy. Jedynym rozwiązaniem jest korzystanie z najlepszej jakościowo amunicji oraz posiadanie back-up’u czyli zapasowego pistoletu.