pl us
Mark8 main5
W Stanach Zjednoczonych Leupold jest jedną z najbardziej zaufanych marek i można nawet uznać go za jednego z pionierów na rynku taktycznym. Leupold Tactical Mark 8 został zaprojektowany tak, aby zapewnić użytkownikom wojskowym i egzekwującym prawo optykę, która nie zawiedzie, niezależnie od rozmiaru karabinu lub dystansu między nim, a jego finalnym celem. Ta luneta to kulminacja amerykańskiej firmy, która ma 107 lat doświadczenia w budowaniu precyzyjnej optyki.

Obecne trendy w zaawansowanej optyce taktycznej wymuszają duży jej rozmiar i tak samo jest z Mark 8 jest po prostu bardzo duży. Większość modeli taktycznych lunet występujących na rynku posiada dużą średnicę tuby o wartości 34 mm, natomiast Mark 8 wyprzedza konkurencję tworząc tube o rozmiarze 35 mm. Optyka 3,5-25X 56 mm posiada podświetlaną siatkę umieszczoną na pierwszej płaszczyźnie ogniskowania, innowacyjne wieżyczki celownicze, extremalnie dobrą ostrość, opatentowany przez Leupold Index Matched Lens System i zastosowane powłoki soczewek oznaczone, jako premium. Podobnie jak w przypadku większości poważnych systemów optyk taktycznych, siatki Mark 8 umieszczone są w pierwszej płaszczyźnie ogniskowania, dlatego siatki pozostają niezmienne w całym zakresie powiększenia.

Powiększenie na poziomie 3,5X może być użyte bez problemu w krótkim dystansie CQB, podczas gdy jego 25-krotne górne powiększenie jest na tyle wysokie, że może być stosowane w prawdziwych warunkach taktycznych dalekiego zasięgu. Większa tuba umożliwia więcej miejsca, co oznacza większy zakres regulacji. Mark 8 ma 90 m.o.a. regulacji elewacji i 50 m.o.a na odchylenie boczne. Duży zakres regulacji nie jest aż tak ważny w standardowych, codziennych sytuacjach, dopóki nie jest to ekstremalnie wyjątkowa sytuacja, w której jest to rzeczywiście potrzebne, a to może oznaczać różnicę między mission accomplished i mission failure (tłumaczenie raczej nie jest potrzebne).

W dzisiejszych misjach taktycznych, w górach i pustyniach Bliskiego Wschodu istotnie wzrosły odległości, a karabiny snajperskie odzwierciedliły swoje dopasowanie do nowych warunków, przechodząc na potężną amunicję. Stosowana przez snajperów amunicja powoduje powstawanie dużych sił i momentów gnących. Karabin jest w stanie przejąć potężne siły na swoją konstrukcję nawet z amunicji .408 CheTac lub .50 BMG osiągającej olbrzymie ciśnienia w komorze nabojowej. Jednak mało która luneta wytrzymuje takie siły gnące oraz uderzenie spowodowane odrzutem. Tuba Mark 8 ma grubsze ściany, które są specjalnie zaprojektowane, aby zaakceptować wielokrotny strzał z karabinów snajperskich. Jest kilka dostępnych siatek do wyboru w Mark 8 w tym w Mil-Dot, Horus Vision w wersji H-59 oraz Tremor 2 i najnowsza wersja w przedstawianym modelu Tremor 3. Ostatnie trzy są szczególnie przydatne w scenariuszach działań taktycznych, które wymagają szybkiego przechwytywania elewacji oraz korekty wiatru.

Strzelcy dalekiego zasięgu potrzebują wieży, którą mogą szybko nastawiać odczuwając klik oraz delikatny dźwięk, podczas ciągłej obserwacji celu. Mark8 2bSposób celowania różni się jednak w zależności od pola bitwy, gdzie podłoże trzęsie się od kanoniady strzałów, karabiny są rzucane, a zero zanika w ciągu kilku sekund. Bezpieczny system regulacji M5B2 firmy Leupold zabezpiecza bardzo dobrze właśnie w takich sytaucajch. Są to tarcze automatycznej blokady składającej się z dwóch pierścieni księżycowych, które muszą być naciśnięte jednocześnie, aby je obrócić. Po odpuszczeniu nacisku pierścienie rozszerzają się, aby zablokować wieżyczkę na miejscu. Jest to bardzo skuteczne rozwiązanie, zabezpieczające nastawy na każde bojowe warunki danej akcji.

Każde kliknięcie głowicy powoduje przesunięcie nastawy o 0.1 miliradiana. Kliknięcia są dobrze odczuwalne, łatwe do rozpoznania, a co ważniejsze, dokładne i powtarzalne. Wieżyczki mają ?zerowy? stop, więc strzelcy szybko mogą wrócić do nastawionego ?zera? bez patrzenia na nastawy. Dodatkowo wskaźnik obrotu wieży elewacyjnej pokazuje, kiedy wykonany jest kompletny obrót wynoszący 10 mils. Dodatkowo na górze elewatora jest mały wskaźnik w formie bolca, który pojawia się, gdy pokrętło obraca się o pełny obrót.

Pokrętło poprawki bocznej działa efektywnie w obu kierunkach, oznaczenia mają literę R lub L obok każdego numeru, aby wyraźnie wskazać kierunek pokrętła, zatem nastawy nie stwarzają większego problemu. Po przeciwnej stronie nastawy bocznej znajduje się pokrętło ostrości, jest to dość szeroka gałka o niskim profilu. Pokrętło sterowania oświetleniem znajduje się po lewej stronie tuby. Istnieje siedem różnych poziomów jasności wraz z pozycją wyłączenia pomiędzy nastawami. Wyłączenie pomiędzy każdym poziomem jest naprawdę przydatnym rozwiązaniem, ponieważ pozwala operatorowi utrzymywać pokrętło na swoich parametrach od momentu wyłączenia poprzez jedno kliknięcie z żądanego ustawienia jasności.

Soczewki w tej optyce są doskonałe, bardzo jasne i wyraźne od krawędzi do krawędzi oraz tworzą rewelacyjny kontrast we wszystkich warunkach obserwacyjnych, w tym również przy słabym oświetleniu. Powiększenie działa bardzo sprawnie i zawsze byliśmy w stanie uzyskać ostry obraz w każdym zakresie. Strzelanie zarówno na średnich, jak i długich dystansach nie stanowi żadnego problemu dla tej lunety, a rozwiązanie sposobu nastaw stanowi wzór dla konkurencji.

Mark 8 to skok firmy Leupod w obszar dużych, zaawansowanych funkcjonalnie, urządzeń dla rynku taktycznego. Firma tworzy wiele urządzeń głównie optycznych na bardzo wysokim poziomie zaczynając od trwałego wzornictwa, doskonałej jakości soczewek w optyce i kończąc na świetnych pokrętłach do nastaw i śledzenia. Możliwości tej lunety są rewelacyjne i nie mielibyśmy problemu z umieszczeniem ich na żadnym z naszych karabinów snajperskich dalekiego, jak i średniego zasięgu. Leupold udowadnia jakość swoich produktów z pełną świadomością potwierdzając to poprzez pełną gwarancję na całe życie. Mark 8 ma bardzo mocną i wytrzymałą konstrukcję, która skrywa i chroni urządzenia optyczne najwyższego standardu.

Bez problemu możemy potwierdzić, że jest to jedna z najlepszych lunet taktycznych i snajperskich rynku wojskowym. Jakość i precyzja tej lunety jest jednocześnie potwierdzona przez departamenty kontroli w USA poprzez niedopuszczenie tego modelu do standardwoego rynku cywilnego poza Stanami Zjednoczonymi. Oczywiście nasi Warriorzy są wyposażani przez nas w najlepszy sprzęt światowy i ten Mark 8 jest pierwszą i jedyną lunetą znajdującą się w Europie na efektownym karabinie snajperskim zasilanym magicznym kalibrem .408 CheyTac.

Siatka Tremor 3
Tremor3Została stworzona na podstawie już potwierdzonych w boju osiągnięć siatki Tremor2. Tremor3 ma dodatkowe szybkie zakresy oznaczeń powyżej głównych horyzontalnych nastaw oraz więcej oznaczeń na rozszerzonej wersji siatki. Tremor 3 to siatka służąca do szybkiego naprowadzania na cel. Speed Shooting Formula jest wbudowana w podniesienie w pionie, co umożliwia jeszcze szybsze wykonywanie strzelań. Korekta na wiatr jest jeszcze szybsza i łatwiejsza. Siatka pozwala również bardzo dokładnie wymierzyć cele i odległości. 

Zaletą siatek Horusa, takiej jak Tremor, jest to, że możesz naprowadzić szybko na cel zamiast kręcić nastawami i jest to szczególnie przydatne w misjach i konkurencjach taktycznych gdzie mamy wiele celów w różnych odległościach. Przy ograniczony czasie podczas takich konkurencji, a już w ogóle przy znikomym czasie na nastawę podczas ekstremalnych działań taktycznych jedyną szansą sukcesu jest właśnie Tremor 3. W ekstremalnie szybkich działaniach bojowych nie ma czasu na kręcenie pokrętłem i pomyłki w obrocie wieżyczki dlatego właśnie powstała siatka Tremor 3. Seria siatek Tremor jest używana przez jednostki SOF na całym świecie - U.S. Army Special Operations Forces.Leupold Mark 8 3.5-25x56mm specyfikacja techniczna

Producent: Leupold & Stevens, Inc.
Siatka: first focal plane; Tremor 3
Powłoka soczewek: Index Matched Lens System with Diamond Coat 2
Pokrętła nastaw: M5B2 auto-locking pinch and turn turrets; 0.10 mil and 10 mils per revolution with revolution indicator
Średnica tuby: 35 mm
Powiększenie: 3.5-25X
Field of View (Pole Widzenia): 32.5 ft.-4.4 ft. @ 100 Yds.
Exit Pupil: 16 mm-2.24 mm
Waga: 37 ozs. (1048 gr)
Długość: 16? (40,63 cm)
Średnica obiektywu: 56 mm
Eye Relief (Odsunięcie Źrenicy Wyjściowej): 4.1? (10,41 cm)
Elevation Adjustment Range (Elewacja):  90 m.o.a.
Windage Adjustment Range (Wiatr): 50 m.o.a.
Click Value (Klik): 0.10 mil
baner