pl us
SigMCX main
Karabin SIG MCX to najciekawsza ewolucja karabinka typu AR-15, z identyczną obsługą ale z lepszymi rozwiązaniami technicznymi

Sig Sauer od dziesięcioleci ma silną pozycję w siłach zbrojnych i wojskowych na świecie. Broń palna tej firmy jest najwyższym standardem dla wielu agencji, a jej jakość i niezawodność są niekwestionowane. Sig niedawno wypuścił dwie nowe wersje projektów karabinowych, które są wyposażone w ciekawe innowacje i zostały udoskonalone do ??użytku w celach służbowych oraz cywilnych czyli MCX i MPX. 


Pomimo, że jest to bardzo innowacyjny projekt karabin MCX jest podobny do AR-15, ponieważ jest podzielony na standardowy upper i lower receiver. W przeciwieństwie do AR-15, MCX nie potrzebuje zestawu buforowego umieszczonego w kolbie. Eliminuje to potrzebę użycia rury kolbowej i umożliwia używanie przez MCX składanej kolby. Sig oferuje kilka różnych opcji wyposażenia kolb dla MCX, zarówno stałych, jak i składanych, które jednocześnie mogą być łatwo wymieniane w ciągu kilku sekund gdyż są mocowane za pośrednictwem pionowej szyny Picatinny.


Na pierwszy rzut oka upper receiver MCX wygląda niemal identycznie jak górna część AR-15. Przełącznik safety, zwalniacze magazynków i piny do rozkładania są w tym samym miejscu, jak w AR-15. Przyglądając się jednak bliżej dojdziemy do wniosku, że jednak trochę je różni, ponieważ górna część MCX zawiera większość innowacji stworzonych przez firmę Sig Sauer. MCX pracuje w systemie tłokowym z krótkim tłokiem i ten projekt Sig już stosował w innych swoich karabinach od dziesięcioleci.

Tłok napędza pręt roboczy przymocowany bezpośrednio do zestawu tłokowo-gazowego. Cały zespół jest sterowany dwoma sprężynami powrotnymi i znajduje się w górnej części lower receivera. Dzięki temu rozwiązaniu czyszczenie i demontaż jest niewiarygodnie łatwe, a większość zanieczyszczeń zostaje w tłoku i bloku gazowym. Zanieczyszczenie komory nabojowej to był główny problem gazowego systemu karabinu AR-15, dopóki nie pojawiły się rozwiązania tłokowe oraz znacznie czystrzy MCX. System tłokowy to nie tylko skrócenie czasu czyszczenia, ale również zmniejszenie do minimum zapotrzebowania na smarowanie.

Karabiny MCX wyposażone są w profilowaną, chromową lufę walcowaną na zimno wyposażoną w urządzenie wylotowe typu muzzle brake zaprojektowane specjalnie dla tego modelu. Gwint na końcu lufy jest standardowy 1/2x28, co pozwala na mocowanie praktycznie każdego muzzle brake'a lub tłumika.

Lufy można demontować do wymiany na inny kaliber w ciągu kilku sekund, a wszystko, czego potrzebujemy to śrubokręt torx (sześcioramienna gwiazda). Łatwa modularność tego karabinu pozwala użytkownikowi przełączać się między długościami luf do różnych zastosowań, a nawet zmieniać kaliber od 5.56 mm do .300BLK nawet podczas trwającej akcji.

Amerykańskie Special Operations Forces (SOF) poszukiwali karabinu, który byłby podobny rozmiarami do HK MP5SD (9mm pistolet maszynowy) i podobnie cichy przy wykorzystaniu tłumika. Jednostka ta w szczególności używała MP5 od kilku dziesięcioleci jednak operatorzy systematycznie narzekali na zbyt małą moc kalibru 9mm w ich coraz trudniejszych zadaniach.

Operatorzy SOF potrzebowali karabinu, który mógłby obsłużyć kilka kalibrów 5.56, .300 BLK i jeśli się uda 7.62. Głównym kryterium wyboru kaibru 300 BLK, jest to, że nie ma aż tak radykalnej straty prędkości pocisku, gdy skracamy lufę karabinu. Moc kalibru 5.56 zależy w dużej mierze od prędkości wylotowej aby uzyskać dobre efekty końcowe, a dość istotnie traci swoje właściwości podczas skracania luf na karabinach typu CQB. Natomiast kaliber .300 BLK traci mniej więcej połowę prędkości, gdy skracamy lufę do długości CQB, ale strzela znacznie cięższym pociskiem, który pomaga wygenerować lepsze efekty końcowe. Skuteczniejsze jest też tłumienie tego kalibru dla tego zyskuje co raz większą popularność w kręgach SOF.

SIG Sauer MCX sprawia, że ??niesamowity projekt staje się rzeczywistością, dając strzelcom wojskowym i cywilnym takie same opcje, jakich nigdy wcześniej nie mogli uzyskać. Dzięki doświadczeniu projektantów oraz operatorów SIG Sauer MCX nie musimy się obawiać, że chociaż jest to całkiem nowe rozwiązanie, to zostało dokładnie przetestowane przez dziesiątki tysięcy wystrzelonej w testach amunicji oraz sprawdzone przez wielu doświadczonych operatorów sił specjalnych. Może to zabrzmi mało logicznie ale jest to krótki karabin z długą lufą dzięki właśnie możliwości składania kolby.

Jeśli szukasz nowych rozwiązań bojowych gdyż potrzebujesz czegoś więcej niż standardowy AR-15 i nie obawiasz się postawić kolejnego kroku kierującego do następnego pokolenia to rozwiązanie jest jedynym i obecnie najlepszym na Twojej drodze.

baner