pl us
1
Nie istnieje wojownik idealny, każdy popełnia błędy od czasu do czasu i właśnie w taki sposób uczymy się. Popełnianie błędów podczas noszenia broni może mieć bardzo poważne następstwa. Zamiast zmuszać Cię byś się uczyć na swoich błędach, skompletowaliśmy własną listę najczęściej popełnianych błędów przez osoby korzystające z uprawnień noszenia broni w kaburze przy sobie.
Większość błędów jest popełnianych przez osoby dopiero wchodzące w świat posiadaczy broni oraz przez osoby początkujące w korzystaniu z prawa do bycia przygotowanym do samoobrony. Po naszych obserwacjach zauważyliśmy, że bardzo często osoby uważające siebie za doświadczone w noszeniu ukrytej broni również wiele z tych błędów popełnia.
 
Błąd numer jeden.
Zaliczenie tylko minimalnego treningu potrzebnego do posiadania i przenoszenia broni.
 
Trening z instruktorem sportowym, na którym wystrzelasz 25 sztuk amunicji nie jest wystarczającym szkoleniem aby być gotowym do przenoszenia broni w ukryciu.
Takie treningi przypominają tylko zasady strzeleckie i ogólną obsługę broni palnej ale mają się nijak do realnego życia w niebezpieczeństwie. Taki trening nie przygotuje nikogo do realiów noszenia broni przy pasie, którą moglibyśmy użyć do ochrony życia swojego lub innych.
Zanim postanowisz przenosić własną broń przy sobie zrób dokładne rozeznanie w treningach, jakie przydadzą Ci się w zrozumieniu podstawowych zasad reagowania w sytuacji ekstremalnej. Pamiętaj, że wykonanie treningu w taki sposób aby jak najszybciej by mieć z głowy niczego Cię nie nauczy.
Potrzebujesz całkiem innego szkolenia, potrzebujesz potrenować z wizją znalezienia się w ekstremalnych sytuacjach, jakie kiedyś miały mogły by mieć miejsce i są najlepszym przykładem realnego życia.
Zapomnij o tym, że odbębnienie najtańszego treningu jest wystarczające by się czuć pewnie z bronią u boku oraz o fakcie, że na 10m zawsze trafiasz w dziesiątke.
Odpowiedzialna osoba korzystająca z przywileju bycia zawsze gotowym i posiadająca broń przy pasie musi czuć się w 100% gotowa pod względem fizycznym, jak i psychicznym by w sytuacji zagrożenia mieć pewność, że tego, co się nauczyła nie będzie żałować wykorzystując w swoim życiu.
 
Błąd numer dwa.
Odsłanianie i uwidocznianie broni przenoszonej za pasem.
 
Uwidacznianie jest powszechnym zjawiskiem początkującego i mało doświadczonego wojownika. Jest to sytuacja kiedy kabura i broń odciska się od Twojego ubrania w sposób ewidentnie pokazujący jej zawartość. Najczęściej samemu dopasowujesz tak ubrania gdyż masz niedowartościowaną ambicje wywyższenia się przed innymi, że być może zauważą i stwierdzą że jesteś lepszy od nich. Ten sam błąd związany jest z odsłanianiem broni czyli noszenia niedopasowanej kabury, nieprzeznaczonej do noszenia w ukryciu, która albo w części albo podczas naszych ruchów odsłania się i jest dość widoczna.4
Doświadczona osoba nosząca broń na codzień traktuje ją jak część swojego ubioru, na który się nie zwraca uwagi. Początkujący ciągle myśli i się zastanawia czy aby napewno wszystko jest zakryte i niewidoczne dla innych.
Tak naprawdę większość ludzi obok nas przechodzących nie zwraca uwagi na szczegóły w naszym otoczeniu i na to, kto jest w co ubrany. Ale jeśli zauważa, coś niespotykanego jak noszenie kurtek dwa razy większych niż należyty rozmiar, jak ekstremalnie wypchany bok przy pasie, który staramy się nieudolnie schować to przykuwamy uwagę czy tego chcemy czy nie.
Oczywiście odsłonięcie lub uwidocznienie nie jest odrazu końcem świata jeśli przez przypadek się wydarzy ale może być naruszeniem prawa w pewnych miejscach i sytuacjach. Jeśli twoja broń przy pasie zbytnio się odkryje może stworzyć niepotrzebne nikomu sytuacje napięcia lub prowokacji.
Zapewne sytuacja taka nie będzie dla Ciebie niebezpieczeństwem ale, po co Ci na ulicy spanikowany patrol, który nad wyraz podniecony może popełnić jakieś błędy, których wszyscy będą żałowali. Wszystkie błędy będą spowodowane Twoim odsłoniętym sprzętem, który powinien być w ukryciu, a w następstwie tego mogą wystąpić kolejne błędy zarówno Twoje, jak i osób z otoczenia, w którym przez przypadek się znajdziesz.
Wierz mi, jeśli ktoś zobaczy osobę w ubraniu cywilnym z ewidentnie widoczna bronią przy pasie na pewno się przestraszy. Poświęć zatem dużo czasu by mieć pewność, ze w żadnej pozycji nie uwidocznisz przenoszonej broni ani nie odsłonisz jej w żadnej sytuacji zanim wyjdziesz z domu w stronę strzelnicy.
 
Błąd numer trzy.
Korzystanie ze słabych jakościowo kabur.
 
Oszczędzając na kaburze nie wymagaj od niej by spełniała swoje zadanie do ukrytego przenoszenia. Nieważne z jakiego materiału jest Twoja kabura, jedynie, co jest ważne by w Twoim odczuciu trzymała pewnie i prawidłowo broń, była na tyle wygodna by była możliwość noszenia jej każdego dnia nie odczuwając dyskomfortu.
Wiele doświadczonych osób z otoczenia strzeleckiego ma cale szuflady kabur i związane jest to głównie z nauka i dopasowaniem idealnego modelu dla siebie pod każdym względem. Kopiowanie innych tylko ze względu bo nam się podoba ich kabura nie jest rozsądnym podejściem, każdy z nas ma inne predyspozycje fizyczne i każdemu potrzebne są testy i próby z wieloma modelami aby wybrać ten najbardziej nam pasujący. Nie obawiaj się próbować i testować do momentu aż osiągniesz pełną satysfakcje swojego wyboru.
Podział na kabury przygotowane na strzelnice, na zawody, na trening itp. nie jest idealnym rozwiązaniem gdyż pamięć mięśniowa powinna być ćwiczona zawsze na jednym produkcie. Idealnym rozwiązaniem jest jedna kabura do wszystkich zadań zarówno taktycznych, jak i sportowych.
 
Błąd numer cztery.
Noszenie niewłaściwej odzieży
 
Są dwa różne aspekty powiązane z tym błędem. Pierwszy ma bezpośredni związek z błędem numer dwa czyli z odsłanianiem i uwidacznianiem przenoszonej broni. Ponieważ nosisz broń nie oznacza to, że nie masz już prawa do noszenia hawajskich koszul albo kolorowych letnich spodni. Nadal masz prawo wykorzystywać swoje poczucie smaku i stylu dopasowanego właśnie do Ciebie. Jedynie, na co musisz zwracać uwagę to aby strój nie odsłaniał przenoszonej broni. Wystarczy trochę poeksperymentować i okaże się, że Twój ubiór może być nadal dopasowany do wcześniejszego stylu.9
Drugim aspektem w tym błędzie jest noszenie tylko i wyłącznie stroju taktycznego, z którego głownie korzystasz będąc na strzelnicy. Chodzenie po mieście w stroju od stóp do głów ze wzorami i znaczkami Blackhawk albo 5.11 Tactical wręcz krzyczy do otoczenia, że jest broń w pobliżu.
Idea noszenia broni w ukryciu związana jest tylko i wyłącznie z faktem, że Ty wiesz o przenoszeniu tej broni przy sobie, a nie krzyczenie do całego świata o tym fakcie.
 
Błąd numer pięć
Dotykanie i sprawdzanie
 
Jest to najczęstszy nawyk początkującego wojownika, który rozpoczyna przenosić sprzęt w ukryciu. Jest to rutynowe działanie polegające na tym, że od czasu do czasu sięga się do broni by sprawdzić, dotknąć czy napewno jest na swoim miejscu.
Przestań się zamartwiać, jeśli masz porządną kaburę to broń jest zawsze na miejscu. Takim nawykiem jedynie, co możesz osiągnąć to dajesz innym kolejną szansę do rozpoznania, że nosisz broń przy sobie. Stłum w sobie to pragnienie dotyku i zostaw tą broń w spokoju. Jedynym momentem kiedy po wyjściu z domu musiałbyś do niej sięgnąć to walka o życie lub trening na strzelnicy.
 
Błąd numer sześć.
Brak treningu z amunicją przeznaczoną do samoobrony
 
Ekstremalna sytuacja, w której mógłbyś się znaleźć napewno nie jest momentem, w którym chciałbyś dowiedzieć się, że Twoja broń zacina się przy amunicji zaprojektowanej do samoobrony. Powyższa sytuacja napewno też by się jeszcze bardziej skomplikowała, gdy stwierdzisz, że masz załadowaną amunicję sportową, która ledwo była w stanie położyć stalowy cel podczas treningów.
Ćwicz jak najwięcej z dedykowaną amunicją różnych marek by rozpoznać, która jest najlepsza dla Twojej broni. To oczywiście będzie dużo droższy trening od tego, w którym korzystasz z amunicji typowo sportowej lub elaborowanej. Jednak ten extra wydatek jest naprawdę warty by uzyskać pewność, że jeśli będziesz zmuszony stanąć w obronie życia lub zdrowia to Twój sprzęt Cię nie zawiedzie. Ćwicz najlepiej na tej samej broni, korzystaj z tej samej kabury i z tej samej amunicji do wszystkich treningów zarówno tych taktycznych, jak i sportowych. Pamięć mięśniowa w sytuacji podwyższonego ryzyka będzie jedynym Twoim sprzymierzeńcem ale rownież może się stać Twoim wrogiem.
 
Błąd numer siedem.
Ustawianie oraz pokazywanie broni lub kabury w miejscach publicznych.
 
W odróżnieniu od sprawdzania czy broń znajduję się nadal przy pasie kolejny błąd następuje w momencie gdy stwierdzimy, że kabura przesunęła się całkowicie w inne miejsce niż planowaliśmy np. podczas wysiadania z samochodu i koniecznie w tym momencie zapragniemy ją ustawić.
Wykonywanie tego w miejscu publicznym jest bardzo złym pomysłem tym bardziej, że zwracamy na siebie jeszcze większą uwagę niż tylko dotykanie czy jest nadal na miejscu. Ustawianie kabury i broni napewno jest bardzo łatwe do zauważenia przez otaczającą nas publiczność oraz może być nagrana przez otaczający nas monitoring.8
Jeśli koniecznie musisz ją poprawić zrób to w samochodzie przed wysiadaniem lub udaj się do zamykanej łazienki albo przebieralni oczywiście nie monitorowanej. Znajdź po prostu trochę prywatnej przestrzeni gdzie będziesz całkowicie niewidoczny i popraw, co masz poprawić mając na uwadze by nikt nie widział tego, co tak naprawdę robisz.
 
Błąd numer osiem.
Przenoszenie okazyjne oraz by się pochwalić.
 
Jeśli masz zamiar przenosić broń ze względów bezpieczeństwa schowaną przy pasie rób to zawsze i świadomie, a nie okazyjnie na przykład tylko przy okazji "szpanu" przed kolegami. Nigdy nie wiesz kiedy może się wydarzyć ekstremalna sytuacja, w której będziesz tej broni potrzebował. Czy kiedykolwiek się wydarzy, czy będziesz wracał ze strzelnicy, czy będziesz chciał tylko wyskoczyć po bułki do sklepu, nikt nie zna na te pytania odpowiedzi. Wypadki i takie sytuacje zdarzają się zawsze w momencie gdy najmniej się tego spodziewasz więc jeśli chcesz być gotowym musisz być gotowy zawsze, a nie tylko od czasu do czasu.
 
Błąd numer dziewięć.
Brak zrozumienia prawa do obrony życia lub zdrowia.
 
To jest Twoja odpowiedzialność by znać przepisy obowiązującego prawa w miejscu, w którym zdecydowałeś się nosić broń. Sprawdź gdzie i kiedy możesz oraz gdzie jest zabronione noszenie broni. Te informacje są zazwyczaj bardzo łatwe do odnalezienia więc warto poświęcić swój czas by się z nimi zapoznać.
Na szczęście większość osób legalnie noszących broń jest odpowiedzialnych i przygotowanych prawnie do korzystania z tego przywileju. Jeśli nie należysz do tych osób, a nosisz lub zamierzasz nosić broń przy sobie jest to najwyższy czas abyś dokładnie przestudiował zakres odpowiedzialności, jaki na Ciebie spada.
 
Błąd numer dziesięć.
Błędne nastawienie oraz wewnętrzne niedowartościowanie
 
Tak, jak wcześniej wspomnieliśmy większość osób nosząca broń przy sobie jest bardzo odpowiedzialnych oraz odpowiednio wytrenowanych i zaznajomionych z aspektami prawnymi.
Każdy wyszkolony Warrior noszący broń przy pasie zrobi wszystko, co w jego mocy aby ominąć każdy konflikt, by nie zostać zmuszonym do sięgnięcia po broń. Jednak gdy nie będzie wyjścia i przemoc oraz zagrożenie życia stanie na jego drodze, będzie przygotowany pod każdym względem by odeprzeć bezpośredni atak w celu ratowania siebie lub swoich bliskich. Posiadanie prawa do przenoszenia broni w ukryciu to wielka odpowiedzialność i nie wszyscy się do tego zadania nadają.
Niedoświadczona osoba z błędnym nastawieniem, z brakiem odpowiedniego wyszkolenia może popełniać największy z możliwych błędów, jakim jest poszukiwanie "okazji". Taka osoba zakłada broń i wybiera najbardziej ciemne i niebezpieczne uliczki lub celowo doszukuje się sytuacji prowokujących. Tylko dlatego, że nosisz broń nie oznacza to, że należy szukać potencjalnych problemów do szybkiego rozwiązania lub szukać sposobu by ktoś nas zaczepił. 
914
W rzeczywistości dojrzałość i doświadczenie w samoobronie oznacza coś całkiem odwrotnego. Prawdziwy Warrior przewiduje i omija miejsca potencjalnego zagrożenia, a słaba psychicznie i niedowartościowana osoba stworzy ideę kultu wyższości z racji posiadania broń i będzie szukać miejsc niebezpiecznych. Twoje błędy mogą mieć szerokie i wieloletnie konsekwencje, zatem trenuj i się dokształcaj aby nigdy nie został Ci przywilej noszenia broni wymieniony na noszenie bransoletek przedstawionych na zdjęciu obok. 

Nosząc broń musisz zrobić wszystko by stać się wyszkolonym Warriorem, a nie miękkim psychicznie poszukiwaczem wrażeń. Tylko słabe jednostki szukają takich sytuacji, które teoretycznie mają ich dowartościować, a bardzo silne jednostki przewidują i zrobią wszystko by nigdy nie być zmuszonym po tą broń sięgnąć. 
Noszenie broni powinno być dla Ciebie rutyną, niczym specjalnym, niczym wyróżniającym Ciebie od otoczenia, w którym znajdowałeś się wcześniej nie nosząc broni. Noś ją z nastawieniem pozytywnym mając na uwadze wszystkie wymienione powyżej błędy i zapewne nigdy nie znajdziesz się w sytuacji zmuszającej do jej użycia by bronić życie swoje lub bliskich.

Jeśli ekstremalna sytuacja nastąpi w Twoim życiu i będziesz zmuszony by obronić życie swoje lub innych, zarówno Ty, jak i Policja musicie mieć pewność, że nie było innego bardziej łagodnego rozwiązania oraz nie może być najmniejszej wątpliwości dotyczących Twojego zachowania przed, w trakcie i po całym zdarzeniu. W prawidłowym podejściu prawdziwego Warriora pomogą Ci rownież powyższe punkty, zatem pomyśl o nich zanim zaczniesz wychodzić z bronią przy swoim pasie.