pl us
Mirror Nikt z nas nie chce być zatrzymywany do kontroli na drodze ale każdy kierowca przynajmniej raz w życiu takie doświadczenie przeżyje. Jak już Cię Policja zatrzyma musisz wiedzieć, jak się zachowywać oraz, co mówić.


Najważniejsza rzecz do zapamiętania w tym momencie to świadomość, że Policjant zatrzymujący Twój samochód nie ma pojęcia kim jesteś oraz nie wie czy możesz stanowić zagrożenie dla jego życia oraz otoczenia. Rzeczywistość w najbardziej doświadczonym kraju pod względem ilości posiadaczy broni palnej czyli USA jest taka, że Policjanci często giną podczas rutynowej kontroli na drodze, dlatego trzymają się zasady Warriorów czyli "Be Prepared For The Worst" - bądź przygotowany na najgorsze.

Najłatwiejszym sposobem na przygotowanie do takiej kontroli jest wyobrażenie siebie w roli Policjanta, który:
 - właśnie dostał informację, że podejrzany o napad terrorystyczny z bronią palną porusza się identycznym samochodem, jakim właśnie Ty jedziesz
 - widzi przyciemnione szyby w Twoim samochodzie
 - widzi Twoje nerwowe ruchy w samochodzie
 - a, Ty po prostu jesteś zdenerwowany, gdyż się śpieszysz bo żona nie wykazuje entuzjazmu, że zbyt długo trenujesz na strzelnicy 
 - stresuje Cię rutynowa kontrola i możliwość otrzymania mandatu i punktów karnych

Zatem reasumując powyższą sytuację mamy:
 - ekstremalnie przerażonego oraz gotowego do akcji Policjanta
 - ekstremalnie wkurzonego posiadacza broni palnej, który ma napiętą sytuację w domu

Dwa ekstrema mogą przeobrazić się w zbieg niefortunnych błędów, których wszyscy będą żałować, 1aa w najgorszym przypadku doprowadzić do sytuacji zagrożenia życia lub nawet śmierci. Odrazu nasuwają mi się przykłady takich zatrzymań:

Samuel Dubose, nieuzbrojony i nieświadomy, jak powinno się zachować podczas kontroli. Został zatrzymany, gdyż zgubił rejestrację swojego samochodu. Został zastrzelony przez oficera Policji, ostrzegawczym strzałem, który trafił w jego głowę. Podczas zatrzymania wysiadł bez ostrzeżenia z samochodu, następnie wdarł się w awanturę z Policjantem zapominając przy tym zaciągnąć hamulec ręczny. Gdy samochód zaczął się przesuwać, wskoczył za kierownicę i padł strzał.
Dontrell Stevens został zatrzymany na rowerze za jego dziwne wyglądający tor jazdy. Cztery sekundy później otrzymał cztery strzały z 9mm w klatkę piersiową wykonane przez Szeryfa gdyż sięgał pod koszulę po ukryty, czarny portfel, w którym miał telefon komórkowy.
Bobby Canipe został zatrzymany gdyż upłynęła ważność jego dowodu rejestracyjnego. Podczas zatrzymania wysiadł bez ostrzeżenia gdyż chciał wyciągnąć laskę do chodzenia ze swojego bagażnika, oficer Policji strzelił do niego wielokrotnie trafiając raz w okolice brzucha.

Najlepiej uczyć się na cudzych błędach, a nie własnych. A w przypadku broni palnej wystarczy popełnić jeden błąd, który może zakończyć się tragicznie. Lekcja z powyższych przykładów jest jedna, gdy posiadasz broń, naucz się pożądanych zachowań. Posiadanie broni to wielka odpowiedzialność. W Stanach Zjednoczonych jest 1bwszechobecna maxima ?Comply or die?, w wolnym tłumaczeniu najbardziej pasuje ?Zastosujesz się lub zginiesz - wybór należy do Ciebie?. 

Wiem, że w naszym kraju Policja dość często nie ma prawidłowego szacunku wśród obywateli, w dużej mierze jest to związane z historią naszego kraju, jednak nadchodzi czas zmian, które, mam nadzieję wprowadzą nasz kraj i system w najbardziej rozwinięte i doświadczone obszary. Obecne czasy i dość częste akty terroru powodują wzmożone szkolenia Policji, więc bezpieczne zachowania będą porządane również w naszym kraju.

Zatem, jak się zachować posiadając broń przy sobie podczas kontroli Policji, przykład na podstawie amerykańskich wymogów. Trzymajny się kilku prostych zasad:
 - Przygotuj dokumenty do kontroli, najlepiej kładąc je przed sobą
 - Trzymaj ręce na kierownicy w obszarze godziny 10 i 14, czyli górna jej część, tak by Twoje ręce były łatwo widoczne dla Policjanta
 - Poinformuj Policjanta o posiadanej broni jeśli będzie możliwość jej zauważenia. Jeśli jej nie widać nie musisz rozpoczynać rozmowy od tej informacji, poczekaj aż pojawi się ewentualna konieczność.
 - Sięgaj po dokumenty i je pokazuj, wyciągając powoli bez nerwowych ruchów
 - Zapamiętaj, że nie jesteś traktowany jak kryminalista tylko, jak możliwe zagrożenie
 - Znaj swoje prawa w obszarze, w którym jesteś zatrzymany

Odnosząc się do poszczególnych punktów:1f
To nie jest moment, w którym możesz bez pytania wyskoczyć z samochodu i pewnym krokiem kierować się w stronę Policjanta.
Jeśli tak się zachowasz Policjant zobligowany jest by potraktować Cię, jako zagrożenie. Amerykańscy Policjanci są szkoleni na takie zagrożenie by w tym momencie sięgnąć po broń i głośno wydawać rozkazy zatrzymania. Większość śmiertelnych wypadków oraz wszystkie wymienione w powyższych przykładach nastąpiło właśnie w tym momencie.
Zanim powiesz cokolwiek czekaj na pytanie od Policjanta.
Zatrzymaj samochód, zgaś silnik, włącz światła awaryjne. Jeśli masz przyciemniane szyby opuść je by był wgląd do wszystkich pasażerów oraz zapal światło wewnętrzne jeśli zatrzymanie jest po zmroku. Poruszaj się powoli, nie wykonuj żadnych gwałtownych ruchów, nie szukaj dokumentów pod siedzeniem lub w schowku. Szukając dokumentów Policjant może stwierdzić, że przygotowujesz broń, która być może jest ukryta pod siedzeniem. Nie dawaj możliwości wyobrażania sobie najgorszej sytuacji, po prostu siedź spokojnie i czekaj na kolejne komendy.

1dZawsze współpracuj z Policjantem. Przecież on nie szuka ?problemów? tylko chce wykonać pracę, za którą mu płacą oraz chce bezpiecznie wrócić do domu, do swojej rodziny. Policjant może poprosić abyś wysiadł z samochodu ale żadnych czynności nie wykonuj bez polecenia. Rób, wszystko, o co Policjant prosi, bez zbędnej dyskusji, a spotkanie zakończy się bezpiecznie dla każdej strony.

Pozwól Policjantowi mówić, zadawać pytania.
On jest w tym momencie wykonawcą prawa, daj mu swobodę. Policjant pewnie poprosi o prawo jazdy i dowód rejestracyjny gdyż to są główne dokumenty do kontroli. Nie ciśnij i nie udawaj ?prawnika? zadając pytania ?Jakim prawem zostałem zatrzymany?. Jeśli szukasz problemów to je znajdziesz. Zamiast utrudniać słuchaj i spokojnie współpracuj. Jeśli musisz sięgnąć do schowka lub do torebki by wyciągnąć dokumenty poinformuj o swoim zamiarze.

Działaj spokojnie i bez gwałtownych ruchów.
Nie kłam i nie kombinuj z odpowiedziami. Osoba ukrywająca prawdę oraz kombinująca w odpowiedziach prędzej czy później zacznie się mocno stresować i popełniać błędy. Każde następne kłamstwo może być powodem do dokładniejszej kontroli. Głębsza kontrola to większy stres oraz jeszcze większa strata czasu dla Ciebie oraz Policjanta.

Nie utrudniaj i nie zabraniaj przeszukania samochodu.
Jeśli pojawi się zapytanie o zgodę na przeszukanie samochodu, wyraź ją bez większych problemów. Jak się nie zgodzisz 1gto dajesz powód do podejrzenia, że coś ukrywasz więc i tak Cię przeszukają. Jest to ostatni moment aby poinformować Policjanta, że posiadasz broń przy sobie. Jeśli nie poinformujesz o posiadanej przy sobie broni, a wysiądziesz z samochodu i Twój sprzęt zostanie zauważony to drastycznie podnosisz ryzyko tej kontroli. Podwyższone ryzyko może doprowadzić do wypadku więc miej na uwadze, do czego zmierzasz.

Zapisz się na profesjonalny trening typu Concealed Carry, na którym poznasz najważniejsze zasady zachowań podczas przenoszenia broni przy sobie. Taki trening pozwoli Ci dopracować swoje umiejętności strzeleckie oraz może Cię uchronić przed nieszczęśliwym wypadkiem.

Zapamiętaj:
 - Przemyśl dokładnie, co mówisz, co robisz, jak się zachowasz w danej sytuacji
 - Nie wchodź w dyskusje podważając Policjanta decyzję o zatrzymaniu
 - Cokolwiek powiesz lub zrobisz może zostać wykorzystane przeciwko Tobie
 - Trzymaj ręce w miejscu, w którym Policjant będzie je dokładnie widział
 - Nie wybiegaj z samochodu i nie uciekaj
 - Nie dotykaj ani nie odpychaj Policjanta
 - Nie stawiaj oporów nawet jeśli uważasz, że jesteś całkowicie niewinny
 - Poproś o kontakt ze swoim prawnikiem jeśli jesteś aresztowany
 - Zapamiętaj dane Policjanta, numer odznaki, numery radiowozu, a najlepiej sobie te dane zanotuj
 - Spróbuj znaleźć świadków zdarzenia, ich dane oraz numery telefonów
 - Jeśli jesteś ranny, zrób zdjęcia swoich ran, ale upewnij się, że najpierw znajdziesz wsparcie medyczne dla siebie

Powyższy opis został przygotowany na podstawie materiałów uzyskanych od Policji stanu Texas w USA, gdzie prawie każdy obywatel nosi broń przy sobie. Powyższe zasady uchronią Cię w każdej kontroli, zarówno tej profilaktycznej, jak i podwyższonego ryzyka w obszarze, w którym miało miejsce tragiczne zdarzenie.