pl us
start1
Advanced Combat Optical Gunsight - połączenie podświetlenia Tritium i Fiber Optics. Zawsze mnie zastanawiało, co ten rodzaj oświetlenia dokładnie oznacza, więc wyszukałem i opisuję.

Tritium - wykorzystanie gazu tritium i tuby fosforowej oraz zjawiska elektroluminescencji. Tego rodzaju rozwiązania znajdziemy w np. zegarkach, których wskazówki świecą w nocy. Tritium emituje światło tylko w przyciemnionym otoczeniu wobec tego w dzień wygląda, jak biała, nieświecąca kropka.

Fiber Optics - inaczej światłowód, przezroczysty przewód wykonany z tworzywa Silica (ditlenek krzemu, szkło kwarcowe), wykorzystywane, jako obecnie najlepszy przewodnik przesyłu danych oraz przewodnik luminescencyjny, czyli świetlny. Z obecnie wynalezionych przewodników ten wykazuje najmniejsze straty na dużych odległościach przewodzenia. Szkło kwarcowe jest stosowane w zastępstwie zwykłego szkła wszędzie tam, gdzie istotne jest przepuszczanie ultrafioletu.

Połączenie tych dwóch rozwiązań przewodników świetlnych daje nam urządzenie, które nie potrzebuje baterii do zasilania oraz wodoszczelność nawet do 100m, gdyż wszystkie elementy są na stałe, szczelnie zamknięte. Ze względu na fakt, że sam Acog jest optyką o stałym powiększeniu, dodano do niego miniaturowy kolimator Trijicon RMR, którego zadaniem będzie szybkie naprowadzenie na cel bliski w zadaniach CQB (Close Quarters Battle).

Powiększenie 3,5 i obiektyw 35mm Dual Illuminated Green Chevron uważam, że punkt celowniczy w kolorze zielonym jest obecnie najlepszym rozwiązaniem. Zdecydowanie szybsze i bardziej wyraźnie naprowadzanie na cel niż w kolorze czerwonym. Kolimator RMR ma plamkę czerwoną o wielkości 3,5MOA i jest to wielkości idealna przy krótkich dystansach, mówię tutaj o dystansie do 35 metrów, przy większej odległości plamka by mogła być w granicach 2MOA. Ale cel tego kolimatora to krótka odległość, więc Trijicon dokładnie przemyślał najlepsze rozwiązanie.

Oznaczenia na celowniku pomagają w szybkim naprowadzeniu na odległości od 50m do 800m plus kolimator dają nam pełen zakres od 0m do 800m, oczywiście pamiętajmy, że jest to urządzenia do szybkiego naprowadzania na cel a nie urządzenie snajperskie do precyzyjnych strzelań. Optyka, czyli wyrazistość i głębia szkła to zdecydowanie wysoka półka, patrząc przez ta optykę od razu poczujemy wartość tego urządzenia.

A teraz trochę przybliżmy sobie to rozwiązanie oświetlenia punktu celowniczego, czyli Tritium i Fiber Optics. Zastanawiało mnie głównie, jak to będzie działało w ciemnych pomieszczeniach, gdyż, wiadomo było od początku, że w dzień będzie super. Trijicon mnie zaskoczył w bardzo pozytywnym tego słowa znaczeniu zakrywałem światłowód, przechodziłem z pomieszczenia ciemnego do kompletnie czarnego i punkt celowniczy był zawsze widoczny. Jest to produkt zdecydowanie wysokiej jakości, który spełnia całkowicie oczekiwania operatora.
baner